30824-2017 - ResultatSverige-Varberg: Andra energikällor – försörjning och distribution
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Panncentral Tvååker, Varbergs kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Varberg.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Varberg Energi AB skall uppföra en ny biobränsleeldad panncentral i container/prefabutförande för fjärrvärmeleveranser inom Tvååker samhälle, ca 15 km sydost om Varberg.
Anläggningen skall bestå av 2 fastbränsleeldade pannor för pellets.
Anläggningens effekt skall vara ca 1 + 3 MW med den stora pannan som baslast och den mindre som spets under kalla perioder samt som baslast under sommarmånaderna.
Denna entreprenad, totalentreprenad enligt ABT 06.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.