308256-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: IT-programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Licensförsörjningspartner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sundsvall.
Nuts-kod SE321 Västernorrlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalet ska skapa förutsättningar för CSN att klara av att fylla behovet av leverans av nya programvaror och licenser till CSN samt optimerad hantering och komplettering av nuvarande programvaror och licenser. Licenspartnern ska kunna leverera den expertkunskap som krävs för att uppnå kostnadseffektiva förslag för att möta behoven i varje specifikt ärende.
Licenspartnern ska återförsälja en så stor mängd som möjligt av CSN:s behov av programvaror samt underhåll och support för nyinköpta och befintliga programvaror. Detta för att underlätta inköp av programvaror och minska CSN:s egna administration kring dessa inköp.
Licenspartnern kommer att tillfrågas vid varje avrop, men om CSN till exempel på grund av säkerhetsskäl eller redan ingångna kontrakt inte kan använda sig av licenspartnern står det CSN fritt att vända sig till övriga marknaden.
Licenspartnern ska bistå CSN med sakkunnighet inom löpande licensärenden samt vid licensrevisioner. Vid licensrevisioner ska licenspartnern fungera som ett stöd till CSN i frågor om licensmodeller från programvarutillverkaren.
Licenspartnern ska bistå CSN med konsulttjänster inom licensområdet (SAM-tjänster).
Licenspartnern ska för de allra flesta programvaror som avropats genom detta ramavtal kunna erbjuda tjänster såsom installation, konfiguration och anpassning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48517000 IT-programvara, 48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72266000 Programkonsulttjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72267200 Reparation av IT-programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej