308258-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
IT – Konsulttjänster 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av IT-konsulttjänster 2017, Selektivt förfarande – Steg 1 Ansökningsinbjudan.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner