308289-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Företags- och organisationsrådgivning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stöd vid start av näringsverksamhet
Referensnummer: Af-2021/0008 8790
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stöd vid start av näringsverksamhet, referensnummer Af-2021/0008 8790.
Upphandlingen ingår i ett arbetsmarknadspolitiskt program, i det här fallet stöd till start av näringsverksamhet, och Arbetsförmedlingen använder här konsulttjänster som stöd för deltagaren. Tjänsten utförs normalt som digitalt distansmöte.
Bedömning av sökandes affärsplaner.
Uppföljning av företagets verksamhet.
Rådgivning av företagets verksamhet
Syfte och mål
Syftet med tjänsten är att ni som konsult ska ge stöd åt den arbetssökande som har en affärsidé och är intresserad av att starta och driva ett företag.
Målet är att den arbetssökandes verksamhet ska generera långvarig hållbar sysselsättning och ge en varaktig försörjning för den framtida företagaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen med organisationsnummer 202100-2114 inbjuder till att lämna anbud i ramavtalsupphandling av Stöd vid start av näringsverksamhet, referensnummer Af-2021/0008 8790.
Upphandlingen ingår i ett arbetsmarknadspolitiskt program, i det här fallet stöd till start av näringsverksamhet, och Arbetsförmedlingen använder här konsulttjänster som stöd för deltagaren. Tjänsten utförs normalt som digitalt distansmöte. Finns särskilda behov hos den arbetssökande kan tjänsten utföras i undantagsfall via fysiskt möte. Skriftlig rapportering efter utförd tjänst (gäller samtliga tre nedan) ska ske senast två (2) veckor efter beställning av uppdraget.
Stödet innefattar följande och beskrivs i detalj längre fram i förfrågningsunderlaget:
1.1 Den första delen innehåller utredning och bedömning av affärsplan och affärsidé inför anvisning av sökande till tjänsten "Stöd vid start av näringsverksamhet".
— målet med tjänsten är att ge Arbetsförmedlingen ett väl underbyggt underlag för att kunna bedöma och bevilja programmet, Stöd vid start av näringsverksamhet, och eventuellt behov av rådgivning och stöd,
— syftet är att bedöma och utreda bärkraften i den arbetssökandes affärsidé, för att Arbetsförmedlingen ska ha ett väl underbyggt underlag inför beslut om eventuellt finansieringsstöd.
2.1 Den andra delen innehåller uppföljning under pågående program och uppföljning efter fullföljt program. En uppföljning är obligatorisk och ska inrapporteras till Arbetsförmedlingen.
— målet är att under arbetssökandens programperiod undersöka och rapportera eventuella hinder/förbättringar för fortsatt etablering för nyföretagaren. Härmed upptäcks eventuellt behov av rådgivning och/eller stöd, samt att få en uppfattning av resultatet av programmet,
— syftet är att granska den nya verksamheten mot affärsplanen och vid behov uppmärksamma avvikelser och konsekvenser. Dessa ska rapporteras till företagaren och Arbetsförmedlingen. Det ingår också att rapportera en heltäckande bild av hur deltagarna klarar sig efter programperiodens slut.
3.1 Den tredje delen innehåller rådgivning och stöd till nyföretagaren. Detta kan ges till deltagaren redan innan programmet startat om det föreligger särskilda behov som exempelvis bristande språkförståelse och bristande kunskaper om svenska företagsregler.
— målet är att fler programdeltagare ska lyckas med sin verksamhet,
— syftet är att ge den blivande nyföretagaren möjlighet till personlig stöttning under inledningen av sin verksamhet. Detta för att underlätta fortsatt företagande i framtiden,
— Tjänsten är maximerad till 20 timmar och rekvireras av Arbetsförmedlingen.
Leveransområden
Arbetsförmedlingen är uppdelade i sex (6) leveransområden som kallas Arbetsförmedlingens regioner. Regionerna är uppdelade enligt nedan i län.
* Region Nord - Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland, Jämtland
* Region Mitt - Gävleborg, Västmanland, Örebro, Södermanland, Dalarna, Värmland
* Region Stockholm/Gotland - Stockholm, Gotland
* Region Öst - Östergötland, Jönköping, Kalmar
* Region Väst - Västra Götaland, Halland
* Region Syd - Skåne, Kronoberg, Blekinge
Vid avtalsskrivning ska lokal med aktuellt hyreskontrakt finnas i det vunna specifika leveransområdet. Mestadels av tjänsten utförs via distans dock ska bemannad lokal finnas i varje län inom respektive leveransområde exv. i Region Nord ska hyreskontrakt finnas i samtliga 4 län.