308298-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Larmövervakningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: ORU 2.3.2-04084/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av
— Ronderande bevakning
— Larmförmedling och utryckning vid larm
— Åtgärdsservice vid larm t.ex. trasiga fönster, lås mm
— Egenkontroll av brandskydd
— Funktionsprov av inbrottslarm- och passersystemsanläggning
— Personlarm
Följande tjänster kan beställas vid behov:
— Extra bevakningsinsatser
— Bevakning med hund
— Extra personlarm
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Uppdraget omfattar tjänstekontrakt avseende:
Ronderande bevakning
Larmförmedling och utryckning vid larm
Åtgärdsservice vid larm t.ex. trasiga fönster, lås mm
Egenkontroll av brandskydd
Funktionsprov av inbrottslarm- och passersystemsanläggning
Personlarm
Extra bevakningsinsatser
Bevakning med hund
Extra personlarm
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av kravspecifikationen.
Typ av kontrakt och kontraktstid
Tjänstekontrakt med kontraktsstart 1.1.2022 eller från ömsesidig signering, dock tidigast vid den planerade kontraktsstarten. Kontraktet löper t.o.m. 2023-12-31.
Universitetet har därefter rätt att förlänga kontraktet med 48 månader, dock med minst 12 månader i taget. Begäran om förlängning ska delges Leverantören senast tre (3) månader innan kontraktsslut.
Vid eventuell förskjutning av kontraktsstart förlängs kontraktstiden med motsvarande förskjutning.