308314-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Omhändertagande av restprodukter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Alingsås.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser löpande insamling och omhändertagande av restprodukter i beställarens driftsutrymmen. I uppdraget ingå insamling, bortforsling och omhändertagande av de restprodukter som hanteras inom beställarens driftsutrymmen. De kärl som restprodukterna skall slängas i samt det material/vara/förbrukningsmaterial/media som behövs för kärlens/väggställens funktionalitet ingår i entreprenadarbetena. Entreprenören tillhandahåller och bekostar kärl och annat material samt forslar bort dem vid uppdragets slut.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner