308342-2016 - ResultatSverige-Linköping: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inre Skötsel 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar städning med tillhörande arbetsuppgifter i de utrymmen som är uppräknade i förfrågningsunderlaget. Totalt 4 av B:s 22 områden omfattas av denna upphandling. Anbud lämnas och utvärderas per område och avtal med en leverantör tecknas för resp. område. Anbud kan lämnas på ett, flera eller samtliga områden och skall avse samtliga tjänster som efterfrågas.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90910000 Städning, 90900000 Städning och renhållning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.