308347-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och avhjälpande underhåll
Referensnummer: KSUH22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ett kontrakt för drift och underhåll av kommunens fastigheter och badhus.
Entreprenaden avser tillsyn, skötsel, avhjälpande underhåll och vissa administrativa arbetsuppgifter omfattande B:s fastighetsbestånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 72 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98341130 Fastighetsskötsel, 45212290 Reparation och underhåll av idrottsanläggningar, 50000000 Reparation och underhåll, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar i stort:
Tillsyn och skötsel av byggnader och fastighetstekniska installationer, Avhjälpande underhåll av byggnader och fastighetstekniska installationer, Drift och avhjälpande av badhuset, Bidra till B:s strategiska arbete med energioptimering, Saneringsarbeten i fastighetsbeståndet, Beredskap samt utryckning dygnet runt för utförande av akuta åtgärder
Administrativa arbetsuppgifter i direkt anslutning till ovanstående arbeten.