2. Förfarande
Förfarande
Titel: 7322 - Söder om Badhuset färdigställande & 3344 - MEX 10.6 Hyllie Boulevard
Beskrivning: Hyllie Boulevard Ombyggnationen av Hyllie Boulevard sträcker sig mellan Hyllievångsvägen i norr ner fram till korsningen med Hyllie Vattenparksgata. Gatan kommer ges en ny sektion med separat busskörfält på delar av sträckan och är del av en sammantaget en kraftfull kollektivtrafiksatsning på en hållbar stadsutveckling i ett växande Malmö. Sträckan ska trafikeras av MEX-linje 10. Syftet är att skapa en hög framkomlighet för kollektivtrafiken samtidigt som stadsmiljön ska vara attraktiv och trafiksäker, skapa förbättrade hållplatser som svarar mot nutida och framtida behov, både ur trafikerings- och resandesynpunkt. Hyllie Boulevard är idag till stora delar en byggata och ombyggnationen kommer innebära att stråket förändras till en grön parkgata. Åtgärderna innebär delvis arbete på brokonstruktion över Annetorpsleden. Ombyggnationen innefattar i urval: • Omläggning av VA SYD:s dagvattenledning och vattenledning • Till stora delar nya överbyggnader till väg- buss- och GC-trafik • Asfaltsarbeten och stensättningsarbeten med kantsten och marksten • Nya växtbäddar inklusive skelettjord till ny plantering • Ny belysningsanläggning och ledningsförläggning till el, tele och fiber Färdigställandet av gator inom detaljplan Färdigställandet av gatumiljön syftar till att skapa en attraktiv miljö kring fastigheterna i området. Gatumarken består idag av byggator i asfalt inklusive stamledningar för VA och skelettjord för kommande trädplantering. Ombyggnationen innefattar i urval: • Asfaltsarbeten och stensättningsarbeten med marktegel, kantsten och marksten • Nya växtbäddar inklusive skelettjord till ny plantering • Anläggande av kortenplåtar i mark kring växtbäddar och platsbyggda sittmurar • Ny belysningsanläggning och ledningsförläggning till el, tele och fiber Entreprenaden innehåller möjlighet till bonus för användande av utsläppsfria arbetsmaskiner.
Intern identifierare: STK-2019-1648 / STK-2023-737
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45236000 Markanläggning, 45262510 Stenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 7322 - Söder om Badhuset färdigställande & 3344 - MEX 10.6 Hyllie Boulevard