308350-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Knivsta: Underhåll av gatubelysning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SUN-2022/254 Drift och underhåll av gatubelysning och allmän el
Referensnummer: SUN-2022/254
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en entreprenad som omfattar tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll avseende offentlig belysning och allmän el för anläggningar inom Knivsta kommun. I kontraktsarbetena ingår vidare planerat underhåll samt nyanläggning/-installation av nya belysningspunkter och armaturer på befintliga belysningspunkter, för avrop. I entreprenaden ingår ej schaktarbeten och förläggning/montering av fundament och stolpar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 71314100 Tjänster på elområdet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen