308357-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Externa dialysbehandlingar
Referensnummer: K 2022-5429
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för gemensam upphandling av en extern vårdgivare som underleverantör till Danderyds sjukhus AB (DSAB) och Karolinska Universitetssjukhuset (Karolinska) .
Uppdraget avser hemodialysbehandling för fyra hemodialysenheter belägna i Stockholm..
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Karolinska Universitetssjukhuset (Karolinska) inom Region Stockholm (RS) Organisationsnummer: 232100-0016.
Danderyd sjukhus AB (DS) och Karolinska Universitetssjukhuset (Karolinska) är tillsammans huvudmän för 100% av njursjukvården inom SLL.
Volymer
Avtalet omfattar 22 300 dialysbehandlingar (± 20 %) per år.
Avtalstid
Planerad avtalstid är 5 år med option om förlängningar upp till två (2) år fr.o.m. 2024-01-01.
För detta funktionsavtal finns synnerliga skäl att ha längre avtalstid. Implementeringskostnaderna för denna outsourcade verksamhet innebär stora investeringar för presumtiva leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33181000 Dialysapparater, 33181100 Apparatur för hemodialys, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommer att ersätta 15-760.
Upphandling för Karolinska och Danderyd. Plan med uppstart efter sommaren 2022
Anbudsinbjudan
För ytterligare information om Karolinska Universitetssjukhuset, se www.karolinska.se
För ytterligare information om Danderyds sjukhus, se www.ds.se