308380-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Städning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Städ och vaktmästerittjänster
Referensnummer: UPPH2019-0239
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet för referensgruppen är att samla information om produkter, tjänster och hur leverantörer ser på modeller för upphandling av tjänster inom området. Regionen har idag gällande avtal för Städ och Vaktmästeri tjänster som löper ut 2021-09-30. För att få en större marknadskännedom av vad marknaden kan erbjuda inom detta område har upphandlingsgruppen valt att genomföra en RFI. Aktuella leverantörer är de som har kompetens att utföra rengöring och städning inom hälso-och sjukvård.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Syftet för referensgruppen är att samla information om produkter, tjänster och hur leverantörer ser på modeller för upphandling av tjänster inom området. Regionen har idag gällande avtal för Städ och Vaktmästeri tjänster som löper ut 2021-09-30. För att få en större marknadskännedom av vad marknaden kan erbjuda inom detta område har upphandlingsgruppen valt att genomföra en RFI. Aktuella leverantö
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Städ och vaktmästeritjänster
Del nr: Städ och vaktmästeritjänster
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den planerade upphandlingen föregås av en Request For Information, RFI, Syftet för referensgruppen är att samla information om produkter, tjänster och hur leverantörer ser på modeller för upphandling av tjänster inom området. Kommande upphandling är ett samarbete mellan Region Uppsalas alla förvaltningar. Referensgruppen består av representanter från Regionen. Regionen erbjuder inte någon ekonomisk ersättning för deltagande i denna RFI.
Bakgrund
Regionen har idag gällande avtal för Städ och Vaktmästeri tjänster som löper ut 2021-09-30. För att få en större marknadskännedom av vad marknaden kan erbjuda inom detta område har upphandlingsgruppen valt att genomföra en RFI. Aktuella leverantörer är de som har kompetens att utföra rengöring och städning inom hälso-och sjukvård.