See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lokalvårdsprodukter och mjukpapper
Beskrivning: Göteborgs universitet (GU) har idag, tillsammans med Chalmers tekniska högskola (Chalmers), ett ramavtal gällande mjukpapper och lokalvårdsprodukter till verksamhetens löpande lokalvårdsbehov. GU avser nu upphandla ramavtal för mjukpapper och lokalvårdsprodukter inför kommande ramavtalsperiod. Upphandlingen är uppdelad i två delområden och anbud kan lämnas på hela uppdraget alternativt på ett eller båda av delområdena. Separata utvärderingar kommer att göras och avtal kommer att tecknas med en leverantörer inom varje delområde.
Intern identifierare: EUI 23 036
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39000000 Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
Ytterligare klassificering (cpv): 30199000 Pappersvaror och övriga föremål, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39525100 Dammtrasor, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831300 Golvrengöringsmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del för båda delområden
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 18424300 Engångshandskar, 33741100 Handrengöringsmedel, 39800000 Rengörings- och polermedel
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 Mjukpapper
Beskrivning: Se tidigare text
Huvudklassificering (cpv): 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter
Ytterligare klassificering (cpv): 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 Lokalvårdsprodukter
Huvudklassificering (cpv): 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål
Ytterligare klassificering (cpv): 33741000 Handvårdsprodukter, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel