308410-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Juridisk rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster av ekonomisk och juridisk rådgivning för företag i Kalmar Län
Referensnummer: 2020-154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79111000 Juridisk rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att inom ramen för det EU-finansierade projektet ”Stöd för omställning och omstart i Kalmar län” ge företag i Kalmar län möjlighet att anlita extern kompetens via konsultfirmor.
Konsultfirmornas uppdrag är att leverera rådgivning inom områden ekonomi, juridik, personalfrågor, finansiering, hjälp vid ansökan om statliga stödpaket, anstånd med koppling till situationen av Covid-19.
Insatser från 1.8.2020 till 30.9.2021 och omsluter sammanlagt upp till 3 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen