308417-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Pakettransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Portal och logistik för hemdistribution av nutritionsprodukter
Referensnummer: VF2018-0021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60161000 Pakettransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Portal och logistik för hemdistribution av nutritionsprodukter "SärNär Distribution"
Tjänsten omfattar lagerhållning och distribution av nutritionsprodukter till landstinget i Dalarna, Landstinget i Sörmland, Region Uppsala, Region Västmanland och Region Örebro för öppenvården. Tjänsten gäller beställningar till personer som är 16 år och äldre. Möjlighet att beställa till barn under 16 år ska kunna införas under avtalstiden efter begäran från respektive landsting/region.
Distributören äger lagret och det åligger distributören att optimera sina lagernivåer för att leva upp till de i förfrågan angivna villkoren för leverans, då tjänsten ska uppfylla Varuförsörjningens krav på hög och jämn kvalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är:
Tjänsten omfattar lagerhållning och distribution av nutritionsprodukter till landstinget i Dalarna, Landstinget i Sörmland, Region Uppsala, Region Västmanland och Region Örebro för öppenvården. Tjänsten gäller beställningar till personer som är 16 år och äldre. Möjlighet att beställa till barn under 16 år ska kunna införas under avtalstiden efter begäran från respektive landsting/region.
Distributören äger lagret och det åligger distributören att optimera sina lagernivåer för att leva upp till de i förfrågan angivna villkoren för leverans, då tjänsten ska uppfylla Varuförsörjningens krav på hög och jämn kvalitet. I distributörens åtagande och priser ingår:
Portal för mottagning av beställning från behöriga beställare/förskrivare
Avrop och lagerhållning av Varuförsörjningens upphandlade och avtalade produktsortiment avseende nutritionsprodukter
Betalning av faktura från respektive produktleverantör
Plockning, packning och etikettering för leverans till slutkund
Avisering av leverans till privatperson om så önskas
Leverans till privatperson och/eller utlämningsställe
Fakturering av levererade produkter till i avropsorder angiven fakturaadress
Fakturering och beställning enligt landstingens/regionernas olika egenavgiftssystem
Hantering av reklamationer
Tillhandahållande av statistik
Att på anmodan tillhandahålla lista över registrerade förskrivare per beställarkundnummer
Tillhandahålla en kundservicefunktion
Funktion för att leverera identiska tjänster till de som inte har vanligt personnummer, t ex skyddad identitet, asylsökande osv
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 1.11.2018
Avtalets beräknade slutdatum: 31.10.2020
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 24 st. förlängningsoptioner à 1 månad.