308417-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Anläggning av luftledningar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av 145 kV ledning VL1 S1-S2 Kil-Munkfors
Referensnummer: UH-2021-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232210 Anläggning av luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ombyggnad av 145 kV (konstruktionsspänning) luftledning VL1 S1-S2 mellan Kil och Munkfors i Värmlands län samt rasering av befintlig ledning.
Ny ledning byggs med stålstolpar fackverk, faslina 1x3x 910 mm2, opto installation ingår.
Totalt ska ca 36 km ny ledning byggas och ca 43 km befintlig ledning ska raseras.
Anläggningen ska vara färdig för drift Q3-2023. Exakta tider kommer framgå av förfrågningsunderlaget.