308451-2016 - ResultatSverige-Märsta: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallsförbränning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Märsta.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser behandling av hushållsavfall och därmed jämförligt avfall i form av brännbart säck- och kärlavfalls samt brännbart grovavfall från kommunens återvinningscentral. Beräknad mängd avfall som ska förbrännas är totalt ca 10 000 ton per år. Av denna mängd utgör ca 600 ton brännbart avfall från återvinningscentralen.
Avfallet ska förbrännas med utvinning av värme och elektricitet. Avfallet ska tas emot löpande under året. Behandlingsansvar gäller även vid driftstopp och om förbränning inte kan ske av andra skäl. Behandlingsansvar gäller även för samtliga restprodukter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90510000 Avfallshantering, 45232470 Avfallsdepå, 79723000 Avfallsanalys, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.