30847-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
Meddelande om projekttävling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal service- och underhåll av sjövägmarken och SSA
Referensnummer: SH 2021/763
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport, 63721000 Drift av hamnar och farleder och tillhörande tjänster, 60640000 Sjöfartstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar service- och underhåll av sjösäkerhetsanordingar och sjövägmärken vilka Stockholms Hamn äger och förvaltar inom Stockholms hamnområde och i dess närhet, se handling 6.5.
Uppdraget består av ett fast uppdrag, kontroll av SSA och sjövägmärken, 2 ggr/år. Se handling 6.6 för komplett omfattning
Övriga tjänster som omfattas av upphandlingen, kommer att avropa i enlighet med behov.