308508-2023 - ÄndringSverige-Karlshamn: Miljötekniska konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska Konsluter - Miljöbedömningar samt andra miljö- och klimatutredningar
Referensnummer: UH-2021-193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamn Kommun avser att genom upphandlingen täcka behovet av kompetens inom strategiska miljöbedömningar för planer och program i enlighet med 6 kap miljöbalken och tillhörande förordningar. Upphandlingen omfattar även andra miljöutredningar som kan behöva tas fram kopplat till planer och program, t ex rörande klimatpåverkan/klimatanpassningsåtgärder samt grönplanåtgärder och ekosystemtjänster.
Upphandlade myndighet avser vidare att genom upphandlingen täcka behovet av ett brett miljötekniskt kompetensstöd vid t.ex. anmälnings- och tillståndsprocesser, utveckling av egenkontrollprogram och andra delar som omfattas av Miljöbalken. Uppdrag som kan komma omfattas av detta ramavtal är, men inte uteslutande, strategiska miljöbedömningar, klimatpåverkan/klimatanpassningsåtgärder, grönplansåtgärder, ekosystemtjänster och annan typ av utredning/rådgivning som kan innefattas inom området. Avtalet omfattar inte förorenad mark som enskilt område.