Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektroniska fakturor och e-handel
Referensnummer: Ks26 2021-115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun ska upphandla en tjänst för hantering av elektroniska leverantörsfakturor och e-handelsmeddelanden. Syftet med denna upphandling är att säkerställa en modern och framtidssäker lösning som uppfyller de senaste standarderna inom området med en sömlös integration mot befintligt ekonomisystem.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett system.