308569-2020 - ResultatSverige-ESKILSTUNA: Byggteknisk ledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter flygfält
Referensnummer: 1824/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsulten ska bemanna och samordna en eller flera projektorganisationer med all den kompetens och sakkunskap som det enskilda projektet kräver i fråga om komplexitet och som byggherren finner nödvändig för projektets genomförande.
Konsultens organisation ska kunna innefatta följande projekterande teknikfack till offererade priser:
— Projekteringsledning Mark/ flyg
— Underhållsbesiktning flygfält
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen