308582-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshantering
Referensnummer: EUI 21 030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hämtning, transport och omhändertagande av avfall.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är uppdelad i tre delområden och anbud kan lämnas på hela uppdraget alternativt på ett eller flera av delområdena. Separata utvärderingar kommer att göras och avtal kommer att tecknas med en leverantörer inom varje delområde.1. Verksamhetsavfall inklusive sekretessavfall samt farligt verksamhetsavfall (batterier, lysrör, ljuskällor, elektronik)2. Farligt avfall/riskavfall (kemikalier, stickande, skärande)3. Biologiskt avfall
Hämtning sker från institutioner, avdelningar och enheter vid Göteborgs universitet. Göteborgs universitet kan ej garantera några volymer och ej heller ange exakt hur många hämtställen som kan komma ifråga. Nuvarande hämtställen framgår av bilaga 2 Hämtställen. Huvudsakliga hämtningsställen ligger inom Göteborgs kommun. Göteborgs universitetet bedriver emellertid verksamheter även på följande orter:
- Institutionen för marina vetenskaper (Strömstad och Fiskebäckskil)- Steneby (Dals Långed)- Dacapo (Mariestad)- Nääs Slott HDK (Lerum)
I dagsläget är det inte aktuellt med avfallshämtning från Dals Långed, Mariestad eller Lerum.