308630-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Diverse kringtjänster för luftfart
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende flygmätningstjänster
Referensnummer: Ä-2021-014789
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63730000 Diverse kringtjänster för luftfart
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser dels LFVs behov av periodisk och ad hoc flygmätning av navigations- och landningshjälpmedel i LFV ägo och för vilka LFV har förvaltnings- eller projektansvar, dels AVISEQ:s behov av flygmätningstjänster för eventuell vidareförsäljning. Tjänsterna ska utföras enligt gällande regelverk, förordningar och föreskrifter. Leverantören (verksamhet och organisation) ska vid avtalets ikraftträdande inneha de certifikat och godkännanden från Transportstyrelsen som krävs för att utföra tjänsterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50433000 Kalibrering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen