308647-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Klippan: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsuppdrag med specialfordon till elever i anpassad grund,- och gymnasieskola inom Klippans kommun
Referensnummer: 23/208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Klippans kommun bjuder härmed in anbudsgivare att inkomma med anbud avseende skolskjutstransporter (skolskjuts) av elever inom anpassad grund,- och gymnasieskola med minibuss eller specialfordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens beskrivning av uppdraget
I detta skolskjutsuppdrag ställs det höga krav på leverantören att på ett tryggt och säkert sätt transportera eleverna till respektive skola. Viktigt att följa anpassningarna som krävs för varje elev och att bemöta elever, vårdnadshavare och skolpersonal föredömligt.
I Klippans kommun finns anpassad grund- och träningsskola på Östra Ängsskolan samt anpassat gymnasium på Tegelbruksskolan och Resursskola på Åbyskolan. Lov och studiedagar kan variera mellan de olika skolorna. Alla skolorna i upphandlingsdokumenten finns i Klippans kommun. Till den anpassade skolverksamheten i Klippans kommun kommer även elever från närliggande kommuner.
Antal skolskjutsberättigade elever kan komma att justeras efter behov beroende på in,- och utflytt i kommunen.