308709-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medborgarundersökning 2019/2021
Referensnummer: 114-22064-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Option på undersökning 2021
Inbjudan
Härmed inbjuds leverantörer att inkomma med anbud gällande upphandling av Medborgarundersökning för invånare i Stockholms län, för genomförande under våren 2019.
Upphandlingen har också en option på ytterligare en medborgarundersökning, vilken kan komma att genomföras under 2021.
Omfattning och option
Upphandlingen avser att genomföra en attitydundersökning för invånade i Stockholms län, under våren 2019. Undersökningen sker med ett urval om cirka 8000-11000 personer.
Upphandlingen omfattar också en option om undersökning år 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att genomföra en attitydundersökning för invånade i Stockholms län, under våren 2019. Undersökningen sker med ett urval om cirka 8000-18000 personer.