Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av markskötsel Uppsala centrala Uppsala
Referensnummer: 23/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
- Uppdraget omfattar vård och skötsel av vegetationsytor och hårdgjorda ytor, renhållning, snöröjning och tillsyn på en markareal på ca 8 hektar.
-Utförandet av entreprenaden kräver god kunskap och erfarenhet från uppdrag i publika miljöer och kulturhistoriskt känsliga miljöer. Kvalitetskraven är högt ställda då fastigheternas hyresgäster bedriver publika verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 77313000 Parkskötsel, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
- Arbetsmomenten omfattar bland annat gräsklippning, slåtter, beskärning av vedartade växter, kvalificerad trädvård, plantering och skötsel av perenner och utplanteringsväxter samt mindre underhållsarbeten. Uppdraget omfattar även snöröjning och halkbekämpning. Stora kulturhistoriska värden är knutna till byggnader, parkmark och trädgårdar. Objekten är statliga byggnadsminnen (SBM) och i vissa fall fornminnen (KML) vilket ställer stora krav på varsamhet.