308732-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Anestesi och återupplivning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Narkos IVA
Referensnummer: UC-2022-270-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33170000 Anestesi och återupplivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar till största delen produkter av engångskaraktär inom anestesi och IVA samt övriga luftvägsprodukter som inte blev tilldelad i den Narkos IVA upphandling som annonserades i januari 2023 såsom: andningsblåsa, narkosmask, narkos-/ ventilatorblåsa, larynxmask, trakealtub, microlaryngealtub, bronkblockare, nästub, svalgtub, bougieledare, CPAP produkter, syrgas- mask och grimma, timdiures, fekal slang, filter, adapter, mätare, nebulisering, läkemedelsdistribution, kapnograf, dyna för imskydd av endoskop, m.m.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde, om inget annat anges i respektive kravspecifikation, under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33170000 Anestesi och återupplivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen