30877-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt- och portföljstyrningssystem.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Öresundskraft söker ett konfigurerbart standardsystem för Projekt- och Portföljstyrning, som skall vara ett effektivt stöd både i ledningens prioriteringsprocess av projektportföljen och i projektledarnas planering och styrning av de enskilda projekten. Lösningen skall förbättra Öresundskrafts spårbarhet och transparens för att säkerställa att de projekt som prioriteras på bästa sätt stöder företagets strategier och att resursförsörjningen för projekten är tillräcklig.
Avsikten är att alla Öresundskrafts projekt skall planeras och följas upp i systemet och att alla projektplaner skall kunna eskaleras upp i en projektportfölj, samt att simuleringar skall kunna utföras för att säkerställa resurstillgängligheten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72268000 Tillhandahållande av programvara, 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.