308776-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: E-lärande
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-learning
Referensnummer: 5.1.11-10649/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80420000 E-lärande
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket är i behov av en leverantör som kan erbjuda e-utbildningar inom olika områden.
Leverantören ska kunna producera en e-utbildning som utgår från en fastställd produktionprocess där exempelvis behovsinventering, framtagande av kursmål, manus och examination ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
För att leverantören ska kunna tillhandahålla en e- utbildning så kommer följande funktionalitet och interaktioner att krävas för att vi ska kunna nå ut med attraktiva utbildningar till olika typer av målgrupper, se nedan text.
— Kursen/utbildningen ska kunna ha olika slags länkar, fritextfält, kryssalternativ, interaktivitet såsom klickbara bilder, flyttbara objekt och sortering,
— Ljud såsom speaker-röst eller annan ljudillustration ska finnas,
— Möjlighet att navigera i utbildningen,
— Film med rörliga bilder/text/speaker, illustrationer, animationer och grafiska visningar,
— Möjlighet till VR-teknik (virtuell verklighet) och AR-teknik (augmented reality) förstärkt verklighet,
— Examinationer med poängsystem,
— Rättningsfunktion. Det ska vara möjligt (valbart) att kunna rätta automatiskt,
— Hjälpfunktion med frågor och svar.
Deltagarna ska kunna genomföra kursen i mobil, på platta eller på dator (responsiv lösning). Utbildningen ska kunna läggas på Jordbruksverkets LMS.
Målgruppen kan bestå av allt från oerfarna till mycket erfarna datoranvändare.
Målgruppen kan komma att bestå av Jordbruksverkets personal och externa aktörer såsom andra myndigheter, lantbrukare, djurägare, intresseföreningar etc.