308991-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Datanätstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbindelser för datakommunikation
Referensnummer: 052/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans och vidmakthållande av infrastrukturen för den kommungemensamma tjänsten WAN (Stadsnätet).Datakommunikationsförbindelser (WAN-förbindelser) för, i huvudsak, det nät som direkt eller indirekt har fast anslutning till stadens centrala IT miljö på Intraservice/hos beställaren.
Exempel på andra förbindelser som kan komma att omfattas är exempelvis för teknisk infrastruktur där avlämningspunkt kan vara angiven som koordinater.
Avtalet omfattar inteKonsultverksamhet för IT- Data tex. arbete med lokala kommunikationsnätverk LAN ( Local Area Network) och liknande arbete.