309081-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Grundläggning av gator
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Del av ekonomivägen - Arbetsgata
Referensnummer: Kst 2021/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233330 Grundläggning av gator
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekonomivägen ligger inom området Veddesta, väster om spårområdet vid Barkarby station och är idag ett befintligt verksamhetsområde med lättare industri. Området planeras för utveckling över lång tid, och i dagsläget pågår arbete med 4 detaljplaner.
Denna entreprenad avser första etappen i genomförandet av Ekonomivägen. All framtida bebyggelse sydväst om Veddestavägen kommer att behövas kopplas på ny ledningsförläggning i Ekonomivägen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45232411 Anläggningsarbeten för spillvattenledning, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45314310 Kabelläggning, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen