30909-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GBU-49 Lot5A
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östra Sverige
Nuts-kod SE1 Östra Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
GBU49 subunits, less warheads but including test units and support.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 15 589 592,00 USD
exkl. moms