309156-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av BankID
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av BankID
Beskrivning: Inera erbjuder sedan tidigare stöd för BankID vid åtkomst till bland annat vårdtjänsten 1177. Inera avser att teckna ett eget avtal för BankID vilket gör det möjligt för Inera att använda BankID för egna eTjänster såväl som att återförsälja till tredje part.
Intern identifierare: 2025040041
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000