309165-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av laboratoriekläder
Referensnummer: 2-1843/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende uthyrning och tvätt av arbetskläder och textilier för laborativt arbete.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett första, planerat avrop avser uthyrning, tvätt, leverans och hämtning av kläder för Komparativ Medicins djurhus inom Solna campus.