2. Förfarande
Förfarande
Titel: MLD_Screening
Beskrivning: Upphandlingen avser anskaffning av ny laboratorieutrustning för nyföddhetsscreening vid PKU-labbet, inklusive två LC-MSMS-instrument med kringutrustning för förstalinjeanalys samt sekvenseringsutrustning för ARSA. Utrustningen ska möjliggöra införandet av MLD i screeningprogrammet från hösten 2026, med krav på kort omloppstid och särskiljning från övrig verksamhet. Upphandlingen omfattar även förbrukningsartiklar, service- och underhållsavtal samt eventuella lokalanpassningar kopplade till implementeringen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119664:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33124100 Diagnostisk utrustning, 33124110 Diagnostiska system, 33127000 Utrustning för immunanalys