309267-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Uppdragsavtal avseende statusinventering av fastigheter, framtagande av underhållsplan inkl. energiinventering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppdragsavtal avseende statusinventering av fastigheter, framtagande av underhållsplan inkl. energiinventering
Beskrivning: Uppdraget omfattas av konsultuppdrag inom utförande avseende inventering, underhållsbesiktning (statusinventering) på fastigheter inkl. protokollskrivning. Protokollen ska föras in i beställarens system Planima. I uppdraget ingår även energibesiktningar. Utförandet ska ske under år 2025 och avser ca 20 fastigheter, se handling Objektslista.
Intern identifierare: 25/18
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000