309279-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vuxen- och annan undervisning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal vuxentubildning - Stockholms stad
Referensnummer: 2018-0408
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsmarknadsnämnden i Stockholms stad bjuder in intresserade leverantörer att lämna anbud i upphandling av kommunal vuxenutbildning till Stockholms stad.
Notera att upphandlingen samtidigt är annonserad i Visma Tendsign under samma rubrik där anbud också lämnas/laddas upp. OBS! Anbud ska inte lämnas via/i TED. Frågor och svar hanteras i Visma Tendsign. Sista dag att lämna anbud är den 15 augusti 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde 1:A Sfi studieväg 1 och viss utbildning på grundläggande nivå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområdet, tillika avtalsområdet, består av:
— Sfi studieväg 1 kurs A-D
— Utbildningspaket sfi med förberedande grund
— Kombo mot jobb (ej gymnasial nivå)
— Grundläggande kurser (Sva, Ma, So och No)
Avtalsområde 2:A Sfi studieväg 2, del av studieväg 3 och grundläggande kurser
Del nr: 2
— Sfi studieväg 2, kurs B-D
— Sfi del av studieväg 3, kurs C-D
— Grundläggande kurser (SvA, Eng, Ma, SO och NO)
— Sfi med yrkesinfärg (SFY)
Yrkesutbildningar
Del nr: 3
Anbudsområdet omfattar 9 anbudsområden, tillika avtalsområden:
— Avtalsområde 3:A Barn och fritid
— Avtalsområde 3:B Bygg och anläggning
— Avtalsområde 3:C El och energi
— Avtalsområde 3:D VVS
— Avtalsområde 3:E Industriteknik och teknik
— Avtalsområde 3:F Handel och administration samt Hotell och turism
— Avtalsområde 3:G Hantverk
— Avtalsområde 3:H Vård och omsorg
— Avtalsområde 3:I Naturbruk, inom trädgård
Intensiva studier i sfi och svenska som andra språk samt teoretiska kurser på gymnasial nivå
Del nr: 4
4:A Intensiva studier i sfi och svenska som andra språk (sfi studieväg 3 - svenska som andra språk 3)
— Sfi studieväg 3, kurs 3C och 3D
— Grundläggande och gymnasial SvA
4:B Teoretiska kurser på gymnasial nivå
— Fristående teoretiska gymnasiala kurser, klassrum
— Fristående teoretiska gymnasiala kurser, distans