309318-2022 - ÄndringSverige-Lund: Transformatorer
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krafttransformatorer
Referensnummer: 22/00180
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31170000 Transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Nät AB organisationsnummer 556228-1138, nedan kallat Kraftringen och Beställaren.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens hel- och delägda dotterbolag samt Skånska Energi Nät AB (org.nr 556497-5232). Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 600 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.