See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tryckeritjänster och skyltar
Beskrivning: Mål och syfte med upphandlingen är att tillgodose behovet av tryckeritjänster för Tyresö kommun och Tyresö bostäder AB samt Skyltar och foliering för Tyresö kommun, nedan kallad beställaren. Effekten av upphandlingen väntas vara att upphandlad leverantör/leverantörer under avtalstiden tillhandahåller tryckeritjänster och skyltar som motsvarar verksamheternas behov och krav på kvalitet, till ett konkurrenskraftigt pris och som bidrar till att nå satta hållbarhetsmål i bland annat Södertörnsmodellen. Upphandling är delat i två olika anbudsområden: Tryckeritjänster såsom broschyrer, affischer och vepor. Skyltar såsom fasadskyltar, informationsskyltar och andra permanenta skyltar samt foliering av bilar.
Intern identifierare: 2023/KSUH 0096
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79820000 Trycktjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22140000 Foldrar, 22150000 Broschyrer, 22160000 Häften, 22900000 Diverse trycksaker, 30199710 Tryckta kuvert, 30199730 Visitkort, 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 31523200 Permanenta informationsskyltar, 34928472 Skyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmän del
Huvudklassificering (cpv): 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22140000 Foldrar, 22150000 Broschyrer, 22160000 Häften, 22900000 Diverse trycksaker, 30199710 Tryckta kuvert, 30199730 Visitkort, 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 31523200 Permanenta informationsskyltar, 34928472 Skyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål, 79820000 Trycktjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Tryckeritjänster
Beskrivning: Leverantören ska i egen regi eller tillsammans med underleverantör/underleverantörer kunna offerera alla sorts trycksaker inklusive samtliga varor och tjänster nedan i enstaka exemplar såväl som i större upplagor. Broschyrer Visitkort Flyers Affischer Vepor Roll-ups Foldrar Informationsblad Informations- display- och presentationsmaterial Klistermärken Kuvert C4 (och C5 med ett fönster) Utskick av brev: Kuvertering, adressering mm i samband med distribution till slutkunder vid produktionstillfället. Leverantören ska kunna erbjuda ett brett sortiment av papper i olika kvaliteter, gramvikter samt olika typer av ytbehandling och efterbehandling som är relevant för produkten. Produkten ska uppfylla all tillämplig lagstiftning som är relevant för produkten beroende på dess användningsområde.
Ytterligare klassificering (cpv): 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22140000 Foldrar, 22150000 Broschyrer, 22160000 Häften, 22900000 Diverse trycksaker, 30199710 Tryckta kuvert, 30199730 Visitkort, 79820000 Trycktjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Skyltar
Beskrivning: Leverantören ska i egen regi eller tillsammans med underleverantör/underleverantörer kunna offerera alla sorts skyltar inklusive samtliga varor och tjänster nedan. Skyltar som framtas för att stå utomhus ska vara UV-beständiga, ha ett beständigt tryck som står emot sanering, ska kunna tvättas regelbundet och där budskapet ej riskerar att försvinna. Varor: Informationsskyltar t.ex. spårkartor, skyltar för naturreservat och dagvattendammar samt återvinningscentralen Stora informationsskyltar vid bygg- och infrastrukturprojekt Orienteringstavlor Tillgängliga skyltar t.ex. taktila Fasadskyltar Andra permanenta skyltar med eller utan belysning Alla typ av skyltar som ingår i kommunens skyltmanual. Gatupratare Foliering av bilar Omfoliering av skyltar Tjänster: Tryck av skyltar inklusive bearbetning Leverans Montering Nedtagning gamla skyltar Omhändertagande gamla skyltar Återanvändning av gamla skyltar Produktion av enkla tryckoriginal för skyltar baserad på beställarens mallar och instruktioner Listan över efterfrågade typer av skyltar som antagna leverantörer ska kunna framställa kan komma att utökas. Skylttyper som inte är definierade i prisfiler behöver offereras vid varje beställningstillfälle. Prisbilden ska motsvara det för tillfället gängse priset i branschen, annars har beställaren rättighet att beställa utanför avtalet.
Ytterligare klassificering (cpv): 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar, 31523200 Permanenta informationsskyltar, 34928472 Skyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål, 79820000 Trycktjänster