309349-2023 - ResultatSverige-Linköping: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trachealkanyler och perkutantrachiostomiset
Referensnummer: UC-2021-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland upphandlar trachealkanyler till vuxna och barn, perkutantrachiostomiset och övrigt luftvägsmaterial.
Upphandlingen omfattar elva (11) olika anbudsområden. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1. Trachealkanyl med kuff och fixerad längd
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141220 Kanyler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Anbudsområde 2. Trachealkanyl utan kuff och med fixerad längd
Del nr: Anbudsområde 3. Trachealkanyl utan kuff och med fixerad längd, extra lång
Del nr: Anbudsområde 4. Trachealkanyl med och utan kuff och med reglerbar längd med armering
Del nr: Anbudsområde 5. Trachealkanyl med kuff, sugkanal, innerkanyl och reglerbar längd utan armering
Del nr: Anbudsområde 6. Trachealkanyl till barn
Del nr: Anbudsområde 7. Trachealkanyl för kroniskt användande med fixerad längd - silikon eller likvärdigt m
Del nr: Anbudsområde 8. Perkutantrachiostomiset för IVA vård med kanyl
Del nr: Anbudsområde 9. Perkutantrachiostomiset för IVA vård utan kanyl
Del nr: Anbudsområde 10. Hatt till Trachealkanyl
Del nr: Anbudsområde 11. Rengöringstork till innerkanyl