Officiellt namn: Stockholms läns landsting, Landstingsstyrelsens förvaltning Postadress: Box 22550 Ort: Stockholm Postnummer: SE-104 22 Land: Sverige Att: Fereidoon Fani E-post:fereidoon.fani@sll.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Arbetsanpassade glasögon SLL547.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser synundersökning samt kompletta arbetsanpassade glasögon. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med optiker i sådan omfattning att lämplig geografisk täckning och fördelaktigaste prisbild uppnås. Leverantören ska efter tidsbeställning utföra synundersökning samt rekommendera och tillhandahålla aktuella arbetsanpassade glasögon, vilket omnämns i föreskrifter från arbetarskyddsstyrelsen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85160000 Optikertjänster, 33734000 Glasögon, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon, 33734200 Glasögonglas
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.