309380-2021 - ÄndringSverige-Borgholm: Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad särskilt boende ekbacka
Referensnummer: 21/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Projektet innefattar att som totalentreprenör projektera och uppföra ett nytt demens- /vård- och omsorgsboende som ska innehålla lokaler för boende, samt tillhörande utrymmen, för 80 stycken omsorgstagare.
Objektets ungefärliga storlek, bruttoarea (BTA), ska vara ca 6400 kvm BTA (nybyggnad).
I projektet ingår även att projektera och uppföra en teknikbyggnad för sopsugsanläggning, vars storlek ska vara ca 80 kvm BTA (nybyggnad).
För mer detaljerad information om entreprenaden, se handlingar förtecknade under AFB.22.
AFA.22 Objektets läge
Fastighetsbeteckning: Borgholm 11:42
Adress: Tullgatan 38, Borgholm
AFB.13 Entreprenadform
Entreprenadformen är totalentreprenad.