2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kiruna Kommun Nybyggnad av Elevboende kv 40
Beskrivning: Detta projekt avser nybyggnader av elevboenden i Kiruna Kommun. Entreprenaden omfattar 2 st hus totalt 70st lägenheter med tillhörande komplementbyggnader, och parkeringsplatser med utomhusmiljö. I entreprenaden ingår kompletta mark-, VA-, bygg- och installationsarbeten i omfattning enligt förfrågningsunderlaget.
Intern identifierare: 2026/022
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Återpublicering av förfrågningsunderlag efter komplettering av tilldelningskriterier.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000