309437-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sävast 23:101 - MÅRÄNGSSKOLAN, Nybyggnad Hus D
Referensnummer: KS 2020/787
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Mårängskolan är idag en F-6 skola för ca 390 elever. Denna entreprenad är den första etappen av tre. I kommande etapper ingår lokalanpassningar i befintliga delar av Mårängskolan.
Denna entreprenad, etapp 1, består i nybyggnation av kompletterande skolbyggnad, hus D, innehållande storkök, matsal, idrottshall, 3 st. lärområden med 3 st. klassrum i vardera och därtill tillhörande skolgård och parkeringsytor samt rivning av befintlig förskola, Golfkullens förskola.
Nybyggnad: BTA ca 2 700m2 på plan 1 och 2 100m2 på plan 2, totalt ca 4 800m2.
Byggnaden ska uppföras enligt gällande Miljöbyggnad med kravnivå Brons på byggnadsnivå, se även AFD.1.
Förfrågan innefattar även option 1 gällande solcellsanläggning.
Beställaren ska senast en månad efter kontraktstecknande meddela om optionen utlöses.
Omfattning i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
Objektets läge
Objektet är beläget på Sävastön inom Bodens kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42215000 Maskiner för industriell beredning eller framställning av mat eller dryck, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112700 Landskapsplanering, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen