309447-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Kabel-tv
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatör i kabeltv-nät
Referensnummer: 202247
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92232000 Kabel-tv
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet är en tjänstekoncession och omfattar att vara operatör i kabeltv-nät i Mimers fastigheter. Mimers intention är att under avtalstiden succesivt avveckla kabeltv-näten (koaxialkabelnäten) i takt med att fibernäten i fastigheter byggs ut och övertar tillhandahållandet av tv. Mimer förbehåller sig dock rätten att inte avveckla om förutsättningar tillkommer som gör att Mimer inte kan besluta om avveckling.
Avtalet omfattar inte att vara kommunikationsoperatör i fibernät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen