309483-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel, huvudgrossist
Referensnummer: KS 2021/6446 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Upphandlingen omfattar Karlskrona kommuns huvudsakliga behov av grossistlivsmedel till all kommunal verksamhet, dock företrädesvis inom områdena skola, barn- och äldreomsorg samt funktionsstöd. Kommunen tecknar även andra avtal gällande livsmedel, tex färskt kött och chark, mejerivaror, färska grönsaker, frukt och potatis, ägg och färskt bröd och bakverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produkten
Upphandlingen omfattar Karlskrona kommuns huvudsakliga behov av grossistlivsmedel till all kommunal verksamhet, dock företrädesvis inom områdena skola, barn- och äldreomsorg samtfunktionsstöd. Kommunen tecknar även andra avtal gällande livsmedel, tex färskt kött och chark, mejerivaror, färska grönsaker, frukt och potatis, ägg och färskt bröd och bakverk.
Leveransadresser framgår av Bilaga beställande enheter. Under avtalstiden kan förändringar, både uppåt och nedåt, i antalet leveransadresser ske.
Karlskrona kommun har politiska beslut som rör området ekologiskt samt inköpta livsmedel från närområdet. Målvärdet här är att ekologiska livsmedel ska vara minst 30 % samt inköpta livsmedel från närområdet ska ligga på 40 %. Besluten är bifogade.
Karlskrona kommuns måltidspolicy är även bifogad, dock kommer denna under året att ersättas med en ny.
Under avtalstiden kommer kommunen att utökat arbeta mot centraliserade menyer vilket kan komma att innebära att flera kök har behov av stora volymer av vissa varor vid samma tillfälle.
Karlskrona kommun förbehåller sig rätten att komplettera med nya avtal avseende ekologiska/närproducerade produkter, i liten skala, under avtalstiden, samt att delta i projekt som främjar ekologiska/närbelägna producenter. Karlskrona kommun förbehåller sig rätten att inhandla ekologiska produkter från annan leverantör i de fall avtalsleverantören inte har tillgång till produkten.
Köp i pedagogiskt syfte/social träning undantages detta avtal.