2. Förfarande
Förfarande
Titel: System för automatiserad laboratoriedrift
Beskrivning: Region Dalarna avser att upphandla ett heltäckande system för automatiserad laboratoriedrift, vilket inkluderar analysutrustning för allmänkemi, immunkemi och serologi i Falun, Mora och Avesta. Systemet ska inkludera allt som behövs för att leverera ett provsvar, från mottagning av prover till rapportering till Laboratorieinformationssystem (LIS) och öka automatiseringsgraden för att minska manuella moment.
Intern identifierare: HSN 2025/8563
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 38432000 Analysapparatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000