309497-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Kronoparkens Centrum
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKronoparkens Centrum
BeskrivningEn detaljplan har tagits fram i syfte att utveckla Kronoparkens centrum genom att möjliggöra byggnation av vårdboende samt utveckling av parkytor, torg, gång- och cykelförbindelser och en förbättrad bussgata. Projektet omfattar: - Ombyggnation av park, torg samt gång- och cykelstråk - Ny bussgata och busshållplats - Relining och utbyte av VA-ledningar - Fjärrvärmeledningar
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126598:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativenArbeten på KBAB fastigheter (Mängdförteckning 10.2) ingår som option i handlingen.