2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anläggningsentreprenader
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för avrop av anläggningsarbeten på entreprenad, med inriktning på Elektrifierade maskiner, utan ytterligare annonsering. Entreprenaderna omfattar små och medelstora nyanläggningar, ombyggnationer och underhållsarbeten av huvudsakligen vatten- och avloppsledningar, även anläggningsarbeten för pumpstationer för spillvatten och anläggningsarbeten för tryckstegringsstationer för vatten kan förekomma. Även vissa andra anläggningsarbeten kan förekomma, dock i liten omfattning. Entreprenaderna omfattar normalt sett inte arbeten på byggnader.
Intern identifierare: N560U26-177
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Anläggningsentreprenader