Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0122.065 Nybyggnad av Förläggningsbyggnad
Referensnummer: 3992/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av förläggningsbyggnad för 240 värnpliktiga +24 platser på vindsplan. 30 kontorsplatser för befäl, grupprum, lektionssal med ca 50 platser.
I källarplan inreds förråd, vapen- och materialvård, omklädningsrum och torkrum.
Byggnadsarea är ca 6 000 m2
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen